Powrót do listy

Ochrona przez mrozem: Folia zimowa i włóknina

Zbliża się zima. Będzie coraz zimniej i doskonale zdajemy sobie sprawę, że niebawem nadejdą pierwsze przymrozki, czyhające na delikatne rośliny i drzewka. Trudno jest pogodzić mroźną zimę z delikatnymi roślinami, dlatego nie pozwólmy, aby mróz zbyt mocno je nadszarpnął, lecz raczej dajmy im w miejscu parę stopni ciepła.

Zimowa ochrona agro włókniny

Po pierwszych oznakach nastania zimy powinniśmy okryć wrażliwe na mróz rośliny i delikatne drzewa i starajmy się utrzymać je w temperaturze o parę stopni wyższej pod zimową osłoną. Zaletą lekkiej włókniny z polipropylenu jest to, że przepuszcza powietrze i wilgoć, czyli okryte nią rośliny nie wysychają. Poza tym przepuszcza światło, zachowując się jak szklarnia – na pewno jest to polecany sposób ochrony na okres zimowy. 
Włóknina chroni przed mrozem nie tylko rośliny, lecz także pąki bardziej odpornych roślin. Natomiast rośliny nieodporne na mróz (cytrusy, róże parkowe, drzewa oliwne i palmy) należy przetrzymywać w miejscach osłoniętych – czyli zimą powinny znajdować się w pomieszczeniach zamkniętych – ponieważ nawet włóknina nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej ochrony bardziej delikatnym roślinom. Jeżeli zima nie jest bardzo mroźna i niezbyt długi jest okres zimowy, wtedy wrażliwe rośliny wystarczy ustawić wzdłuż ściany domu i okryć je parasolem z włókniny. W ten sposób można otrzymać temperaturę o 3-4°C wyższą w stosunku do temperatury mierzonej w cieniu w środku ogrodu, i ta wyższa temperatura może oznaczać istotną różnicę dla wrażliwych gatunków. 
W dodatku włóknina jest odporna na skrajne warunki pogodowe, na przykład grad. Zaleca się od czasu do czasu napinać osłonę z włókniny i tym samym trochę przewietrzać. W celu zapobiegania procesom gnilnym sprawdźmy czy tkanina nie przylega zbytnio do roślin. 
W okresie między marcem i kwietniem nie zapomnijmy o ochronie kwiatów, ponieważ dla niektórych krzewów zagrożeniem są późne przymrozki, które mogą zniszczyć młode pędy i pąki (krzewy posadzone do gleby torfowej, jak na przykład wczesne rododendrony i kamelie). Nie zapomnijmy o drzewach owocowych hodowanych w kontenerach, które mogą stracić ukwiecenie nawet w ciągu jednej mroźnej nocy.
W kwietniu i maju – kiedy już minie niebezpieczeństwo przymrozków – usuńmy tkaninę i inne zimowe osłony. Przyroda szybko przejmie dowodzenie po wpływem ciepła słonecznego.

 

  • Ochrona przez mrozem: Folia zimowa i włóknina

    Wybierzmy zimową osłonę z bogatej oferty

    - Hivertex, Hivertube és Winter Kit dla dwóch gatunków roślin: delikatnych roślin i krzewów
    - zimowa włóknina Hiversac, Pop-Up: dla roślin doniczkowych i krzewów 
    - Maxi zip, Hivernest: zimowe osłony zaopatrzone w zamek 
    - Winterscratch: zimowe osłony zaopatrzone w taśmę samoprzylepną 
    - Ouatex (ze zwiększonymi właściwościami izolacji termicznej): podwójna warstwa włókniny 
    - Winter i Coconat płaszcze zimowe: chronią korzenie przed mrozem i zapobiegają pękaniu donic
    - Naturesac i Natureroll osłona z juty dla roślin doniczkowych i gruntowych oraz dla drzew: obwiązać pnie drzew i łamliwe gałęzie oraz okryć delikatne rośliny. 
    - Hivermat: zimowa osłona wykonana w 100% z naturalnej słomy ryżowej, którą łatwo obwija się rośliny 
    - Isofilm zimowa folia pęcherzykowa dla szklarni, naczyń i drzew: okryciem terenu lub roślin stworzymy temperaturę o parę stopni wyższą. W przypadku szklarni zamocujmy do ściany obiektu, natomiast w przypadku roślin wystarczy tylko okryć donicę lub pień, natomiast nie ma potrzeby okrywania listowia. 
    - Thermoflex kabel grzewczy z termostatem: ten samoregulujący kabel może być użyty do utrzymania temperatury powyżej 0 stopni wokół pnia palmy i donic wrażliwych na mróz.