Przygotowanie do wiosennych wysiewów

   Chociaż wciąż jeszcze otacza nas zimno i można jeszcze spodziewać się śniegu, niektórzy już rozpoczynają wiosenne prace ogrodowe. Jest to idealny czas dla wysiewów pierwszych wiosennych nasion.

   Gdzie i co wysiewać i jak osiągnąć sukces?

   Wymagania ciepła są różne w zależności od poszczególnych roślin, czyli niektóre powinny być wysiewane w pomieszczeniach zamkniętych (w tacach, pojemnikach lub naczyniach), inne zaś w osłoniętych miejsca (inspektach lub namiotach foliowych) lub bezpośrednio do gruntu. Jakkolwiek byśmy sadzili czy to w pomieszczeniach zamkniętych czy otwartych powinniśmy wiedzieć, jakie wyposażenia należy wybrać dla poszczególnych roślin. Zapoznaj się z doświadczeniami naszego ogrodnika.

   Wysiew nasion w cieple

   Chociaż na zewnątrz jest jeszcze mróz, dobrym pomysłem jest wysianie pierwszych nasion już pod koniec zimy, aby jeszcze bardziej przyspieszyć zbiór plonów, zapewniając wszystkim nasionom odpowiednią ilość światła.

   Nasiona pochodzące z klimatu tropikalnego szczególnie wymagają takiej troski. Zimowy wysiew nasion lepiej zacząć od wysiewu pomidorów, bakłażanów i begonii, zamiast czekać na ciepło i razem z nim na ciepłe powietrze. 

   Nasiona w cieple wysiewamy w lekko ogrzewanych pomieszczeniach.

   - sadzonki: stosuj dla takich jarzyn, które można wyrywać (kapusta i pory) lub można w miejscu hodować (czarna rzodkiew), wysiewamy nasiona do kompostu w odległości kilku centymetrów od siebie. Bakłażany i pomidory też można w ten sposób rozsadzać, w dodatku szeroka rozsada (odległość sadzonek w trójkątach) może odbyć się tylko z korzyścią dla tych roślin.

   Jeżeli nie posiadasz szklarni lub ogrzewanej werandy, wówczas dla osiągnięcia odpowiedniej temperatury korzystaj z pojemników ogrzewanych (OGRZWANE POJEMNIKI) lub przewody grzewcze (OGRZEWANIE). 

   -osobno stojące pojemniki: POJEMNIKI DO WZROSTU i POJEMNIKI Z PLASTYKU są idealne dla takich roślin, które możliwie jak najdłużej trzeba przetrzymywać w pomieszczeniach zamkniętych zanim wysadzimy je wraz ziemią do gruntu. Sadzimy do tylu pojemników, ile będziemy później potrzebować.

   Co chciałbyś posadzić? Rośliny szybko rozwijające się i sadzone w małej ilości - które w dodatku posiadają duże nasiona – ciężko znoszą przesadzanie, jak na przykład bakłażan, ogórki, małe ogórki, kabaczki, arbuzy, pomidory (POJEMNIKI DO WZROSTU) 

   Tik top: w pojemnikach siejemy trzy lub cztery większe nasiona– lub pięć-sześć mniejszych – i zatrzymujemy tylko najsilniejsze wzrosty. POJEMNIKI DO WZROSTU produkowane są z tworzywa rozkładającego się biologicznie (włókna drzewne) i mogą być wkładane bezpośrednio do gruntu.  

   Miejsce geograficzne: te gatunki roślin w zachodnio-południowej Francji i w obszarach śródziemnomorskich są sadzone bezpośrednio do gruntu, po osiągnięciu odpowiedniej temperatury gruntu. 

   -tace dla nasion: KWADRAT został wyspecjalizowany zdecydowanie dla większych ilości nasion lub większych grup roślin tego samego gatunku roślin. Jest odpowiedni szczególnie przy sadzeniu dużych ilości roślin, takich jak na przykład pomidory i kwiaty rabatowe (petunia, begonia, niecierpek).

   Nasiona należy równomiernie rozłożyć na powierzchnię. Nasiona mieszamy z piaskiem, aby zapobiec zbyt gęstym wzrostom, a następnie przykrywamy cienką warstwą kompostu i zwilżamy w celu pobudzenia kiełkowania. Dobrym pomysłem jest przesadzenie roślin do pojemników dla wzmocnienia ich przed ostatecznym wysadzeniem do gruntu.

   Tik top: nie wysiewaj zbyt dużo nasion do tacy, ponadto, jeśli chcesz wysiać do tacy różne gatunki roślin, wtedy powinieneś je oddzielić od siebie, na przykład kwiaty od jarzyn

   • Przygotowanie do wiosennych wysiewów

    Wysiew nasion do gruntu osłoniętego

    Niektóre gatunki roślin można już wcześniej wysiać (ćwikła, marchew, seler, kapusta, sałata, pietruszka, pestkowce, fasola, rzodkiewka, pomidory, itp.), jeżeli wybierzesz wcześniejsze gatunki i przygotujesz dla nich inspekty lub namiot foliowy. W ciągu dnia szkło lub folia gromadzi promienie słoneczne, podnosząc temperaturę w środku. Wszystko to wspomaga wzrost roślin i mniej więcej o dwa tygodnie przyspiesza rozwój jarzyn zimotrwałych. 

    -Sposób tradycyjny stosuje inspekty. Są to skrzynie (drewno, metal, lub cegła) z łatwymi do podnoszenia przeźroczystymi pokrywami (plastyk lub szkło) w celu wietrzenia i podlewania roślin. Skrzynia nie ma żadnej podstawy, stoi bezpośrednio na gruncie, nasiona wysiewamy do grubej warstwy kompostu lub na tace umieszczone w skrzyniach.

    Co można do nich wysiać? Sałatę, rzodkiewkę, pory, kalafior, i inne jarzyny zimotrwałe. Do inspektów można także wysiewać kwiaty i pomidory, ale tylko w dzień i przy dobrej pogodzie.

     Tik top: jeżeli istnieje zagrożenie przymrozków w nocy, wtedy warto osłonić inspekty warstwą słomy ryżowej

    - namioty zapewniają doskonałe warunki światła, ponadto osłaniają nasiona i młode rośliny przed mrozem. Chociaż nie stanowią absolutnej ochrony przed zimnem, dobrze służą w ochronie przed suszą i nadmierną wilgotnością.

    Są proste i łatwe do ustawienia na ziemi nad nasionami wysianymi do gruntu, jeżeli w ciągu dnia lub nocą mogłyby nadejść przymrozki. Dobrze wiedzieć, że taką pogodę z trudem znoszą jarzyny, które z powoli kiełkują. Ustawienie i likwidacja namiotu jest niezwykle prosta, ponadto wietrzenie roślin także nie sprawia kłopotów, ponieważ wystarczy tylko unieść folię z jednej strony – i w ten sposób tak można zapobiec procesom gnilnym i ewentualnym „uderzeniom gorąca” pojawiającym się ewentualnie w słoneczne dni lutego (KIT CLIMAFILM PRO).

    - w przypadku wysokich roślin, jak na przykład kukurydza – dla osłony używamy folii perforowanej (CLIMAIR FILM). W pierwszych tygodniach kiełkowania zachowuje się ona jak wylęgarnia, stanowi osłonę dla roślin przed mrozem, nasiona wcześnie strzelają w źdźbło i przebijając się przez folie mogą dalej rosnąć

    Tik top: ta metoda ma szerokie zastosowanie w ogrodnictwie uprawianym na rynek, ponieważ osłania nasiona, przyspiesza wzrost i umożliwia wcześniejszy zbiór plonów. Podczas użytkowania w celu przyspieszenia kiełkowania i wzrostu na grunt rozkładane jest okrycie z nietkanej wełny syntetycznej, bezpośrednio nad nasiona. Okrycie chroni także przed owadami i obfitymi opadami.

    Wystarczy tylko rozpocząć wysiew nasion a następnie przez krótki czas cierpliwie czekać, abyśmy mogli podziwiać nasz warzywniak w promieniach słońca.

   Nortene – ogród rozkwita
   Dawniej słuchaliśmy w ciszy, jak rosną rośliny ogrodowe, teraz oddajemy głos specjalistom od dekoracji ogrodowych.
   1961

   Założenie firmy oferującej produkty przeznaczone dla właścicieli ogrodów, balkonów, tarasów i pomieszczeń pełnych roślinności. Marka oferuje produkty przeznaczone do pielęgnacji roślin, wykorzystując swoje profesjonalne umiejętności oraz doskonałą znajomość tematyki dotyczącej amatorskiego ogrodnictwa.

   2021

   Ogrody pną się w górę i rozwijają się. Firma Nortene przedstawia swoją nową twarz w sieci, oferując mnóstwo praktycznych i innowacyjnych akcesoriów przeznaczonych do uprawy ogrodów warzywnych i ozdobnych. Firma jest w 100% ukierunkowana na klienta i bierze pod uwagę 100% wszystkich uwag. Wychodzimy poza utarte ścieżki, aby wszyscy miłośnicy ogrodów mogli nieustannie je upiększać oraz dzielić się z nami i z wszystkimi innymi pasjonatami ogrodnictwa swoimi doświadczeniami w zakresie pielęgnacji ogrodów oraz uprawy roślin ozdobnych.

   NORTENE oddaje głos ogrodnikom.

   Od prostej idei do silnej społeczności osób będących w 100% pasjonatami natury – teraz wystarczy tylko kliknąć.

   Gdzie można znaleźć produkty NORTENE
   • W hurtowniach oferujących produkty ogrodowe, sieciach sklepów detalicznych o małej lub większej powierzchni,
   • W supermarketach wyspecjalizowanych w produktach przeznaczonych do domu i ogrodu,
   • W sklepach samoobsługowych z produktami dla rolnictwa i ogrodnictwa.
   Skontaktuj się z nami

   INTERMAS POLSKA SP Z O.O.
   Ul. Lutomierska 46
   95-200 Pabianice
   Pologne
   telefon: +48 42 214 9819
   faks: +48 42 214 9819
   poczta: infopolska@intermasgroup.com

   Firma Nortene oddaje głos ogrodnikom

   Dzielenie się z grupą ogrodników z Nortene swoimi pomysłami, aby upiększyć zielone przestrzenie ogrodu czy też tarasu w blogu, robienie uwag na temat przesyłanych artykułów omawiających dzisiejsze sukcesy czy też odkrycia. W tym celu utwórz swoje konto Nortene w kilka klików, odłóż na chwilę rękawice ogrodowe i chwyć za pióro. Oddajemy głos ogrodowi i pozostajemy do Twoich usług.

   Już niedługo w ogrodzie zaczną wyłaniać się nowe rośliny, a list firmy Nortene starannie przygotowany przez ekipę serwisu Nortene.pl pozwoli Ci bycie na bieżąco w zakresie ogrodnictwa i nowych produktów.

   Moje konto
   Nie posiadam jeszcze konta w serwisie NORTENE
   REGISTRACJA
   Posiadam już konto w serwisie NORTENE
   Nie pamiętasz hasła?
   NORTENE, Informacje prawne

   Informacje prawne

   Witamy na Witrynie internetowej poświęconej marce NORTENE.
   Witryna jest dostępna pod następującym adresem URL: www.nortene.pl. Pod tym adresem zamieszczony został Regulamin Użytkowania zawierający wszystkie postanowienia i warunki dotyczące korzystania z Witryny. Prosimy o dokładne zapoznanie się z regulaminem, ponieważ korzystanie z Witryny oznacza, że użytkownik akceptuje niniejszy Regulamin Użytkowania bez żadnych zastrzeżeń.

   Nazwa firmy: INTERMAS NETS S.A.
   Siedziba główna: 
   Ronda Collsabadell, 11 (Polígono industrial Collsabadell) 
   08450 Llinars del Vallès (Barcelona) Hiszpania
   Telefon: +34 93 842 57 00
   Faks: +34 93 842 57 01
   E-mail: infointermasnets@intermasgroup.com

   Projekt i wykonanie witryny 
   Projekt, koncepcja graficzna, opracowanie informatyczne i hosting: 
   KOREDGE
   Rue du Bois de la Courbe – Zac de Valentin Nord 25048 BESANCON Cedex
   https://www.koredge.fr
   contact@koredge.fr

   Gromadzenie danych dotyczących użytkownika

   Nasza firma może pozyskiwać określone dane dotyczące użytkownika, w szczególności potrzebne do założenia konta na naszej witrynie (nazwisko, imię, adres e-mail, data urodzenia, miasto zamieszkania). Nasza firma może gromadzić i przetwarzać dane osobowe użytkownika w sposób bezpośredni lub pośredni, między innymi w następujących celach: 

   • - umożliwienie użytkownikowi brania udziału w grach, ankietach i konkursach;
   • - umożliwienie użytkownikowi wymiany informacji i prowadzenia rozmów z innymi członkami społeczności, poprzez Bloga;
   • - generowanie anonimowych zestawień statystycznych;
   • - zapewnienie spersonalizowanej nawigacji;
   • - oraz, ogólnie rzecz biorąc, zapewnienie użytkownikowi usług najwyższej jakości.

   Dane osobowe

   Każdy użytkownik dysponuje prawem dostępu, modyfikacji, korekty i usunięcia jego danych osobowych (zgodnie z postanowieniami francuskiej ustawy dotyczącej „Informatyki i Swobód Obywatelskich” z dnia 6 stycznia 1978 roku, z modyfikacjami wprowadzonymi ustawą z 6 sierpnia 2004 r.). Aby skorzystać z tego prawa, należy zalogować się pod adresem: https://www.nortene.pl i przejść na stronę „NORTENE, MIĘDZY NAMI”. Gromadzenie danych osobowych za pośrednictwem niniejszej Witryny stanowi przedmiot deklaracji złożonej francuskiej Krajowej Komisji ds. Informatyki i Swobód Obywatelskich (CNIL).

   Prawa autorskie dotyczące zdjęć

   Dostęp do Witryny oraz wykorzystywanie jej zawartości podlega określonym poniżej warunkom użytkowania. Łączenie się i nawigacja na Witrynie oznacza, że użytkownik akceptuje bez żadnych zastrzeżeń wszystkie poniższe warunki i postanowienia.

   Prawa własności intelektualnej

   Witryna jest wyłączną własnością firmy INTERMAS NETS S.A., która jako jedyna jest upoważniona do wykorzystywania dotyczących niniejszej Witryny praw własności intelektualnej, a w szczególności znaków towarowych, projektów i modeli, praw autorskich oraz dotyczących wizerunku, działając w tym zakresie jako ich właściciel bądź na podstawie cesji lub otrzymanej licencji na użytkowanie.
   Jakiekolwiek wykorzystywanie treści zamieszczonych na niniejszej Witrynie w całości lub w części, w szczególności poprzez ich pobieranie, kopiowanie, przekazywanie lub przedstawianie w jakimkolwiek innym zakresie niż do celów prywatnych bez charakteru handlowego, jest absolutnie zabronione.

   Linki hipertekstowe do innych witryn

   Tworzenie linków hipertekstowych prowadzących do Witryny jest dozwolone jedynie pod warunkiem wcześniejszego uzyskania pisemnej zgody firmy INTERMAS NETS S.A., która może następnie zostać wycofana bez jakiegokolwiek uzasadnienia. Firma INTERMAS NETS S.A. nie ponosi żadnej odpowiedzialności za zawartość jakichkolwiek innych witryn internetowych, do których mogą prowadzić linki zamieszczone na Witrynie.

   Treści przeznaczone do pobrania

   Poprzez pobranie lub użytkowanie Treści przeznaczonych do pobrania, które nasza firma udostępnia na swojej Witrynie, użytkownik zobowiązuje się do ich wykorzystywania wyłącznie w sposób zgodny z postanowieniami niniejszego Regulaminu Użytkowania. Jakiekolwiek kopiowanie, przedstawianie, modyfikowanie lub rozpowszechnianie Treści przeznaczonych do pobrania jest dozwolone wyłącznie pod warunkiem wcześniejszego uzyskania zgody naszej firmy. Wszystkie wnioski dotyczące wydania tego rodzaju zgody powinny być przesyłane do naszej firmy na adres contact@nortene.pl

   Pliki cookie

   Zgodnie z postanowieniami dyrektywy 2002/58/WE, witryna nortene.pl wykorzystuje pliki cookie w celach identyfikacji użytkowników. Pliki cookie są przechowywane w komputerze użytkownika przez okres pięciu (5) lat, chyba że zostaną przez niego usunięte. Użytkownik może zapobiec zapisywaniu plików cookie w jego komputerze, klikając przycisk „usuń pliki cookie” w opcjach internetowych/zakładka: prywatność, jednak użytkowanie Witryny może zostać w ten sposób ograniczone. Plik cookie nie umożliwia naszej firmie identyfikacji osobowej użytkownika. W ujęciu ogólnym, rejestruje on jedynie informacje dotyczące nawigacji użytkownika na naszej Witrynie (wyświetlane strony, data i godzina odwiedzin itd.), które mogą zostać wykorzystane podczas każdych następnych odwiedzin.

   Zakres odpowiedzialności firmy INTERMAS NETS S.A.

   Zgodnie z obowiązującymi przepisami, firma INTERMAS NETS S.A. nie ponosi żadnej odpowiedzialności w przypadku braku dokładności lub nieprawidłowości informacji zamieszczanych na Witrynie, pominięć, bądź też modyfikacji tychże informacji w wyniku włamania dokonanego przez nieuprawnione osoby trzecie, a także jakichkolwiek innych szkód spowodowanych działaniem nieuprawnionych osób trzecich za pośrednictwem Witryny lub też uniemożliwiających uzyskanie do niej dostępu.
   Użytkownik jest niniejszym informowany, że firma INTERMAS NETS S.A. może w dowolnej chwili przerwać dostęp do swojej Witryny z powodu prowadzenia prac konserwacyjnych, kwestii dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa lub jakichkolwiek innych uwarunkowań o charakterze technicznym.
   Produkty przedstawiane na Witrynie nie stanowią oferty sprzedaży, ale jedynie ogólną prezentację gamy asortymentowej, której dystrybucję prowadzimy w krajach, w których niniejsza Witryna jest dostępna.

   Obowiązujące prawo

   Niniejszy regulamin podlega przepisom prawa francuskiego. Wyłącznie sądy francuskie są uprawnione do rozstrzygania jakichkolwiek sporów, które mogłyby w bezpośredni lub pośredni sposób dotyczyć dostępu do niniejszej Witryny lub jej użytkowania.

   Warunki dostępu do bloga

   Nasza firma może utworzyć na swojej Witrynie specjalną przestrzeń umożliwiającą wymianę informacji pomiędzy użytkownikami („Blog”).

   Każda osoba fizyczna (w wieku co najmniej 18 lat lub posiadająca zgodę rodziców w przypadku osób niepełnoletnich) dysponująca prawidłowym adresem poczty elektronicznej (e-mail) może bezpłatnie i w sposób całkowicie nieograniczony zarejestrować się na blogu w celu korzystania z niego przez nieograniczony czas.

   Podczas rejestracji przeprowadzanej w sieci użytkownik zobowiązuje się do zamieszczania wyłącznie prawdziwych, dokładnych, aktualnych i kompletnych informacji dotyczących swojej osoby, wymienionych w formularzu rejestracyjnym. Użytkownik zobowiązuje się, że nie będzie podawał nieprawdziwych danych dotyczących swojej tożsamości w celu wprowadzenia kogokolwiek w błąd.

   Każdy użytkownik dysponuje nieograniczonym, bezpłatnym dostępem do Bloga. Niemniej jednak uściśla się, że wszelkie koszty dotyczące wyposażenia komputerowego, połączeń internetowych i komunikacji przy wykorzystaniu środków elektronicznych, niezbędne w celu dostępu do Bloga i korzystania z niego ponosi tylko i wyłącznie użytkownik.

   Poprzez korzystanie z Bloga użytkownik zobowiązuje się do przestrzegania wszystkich obowiązujących przepisów dotyczących dobrych obyczajów i porządku publicznego a także postanowień niniejszego Regulaminu Użytkowania Bloga oraz praw przysługujących innym osobom.

   Prosimy o zgłaszanie do naszej firmy jakichkolwiek zachowań, które mogą wydawać się niezgodne z obowiązującymi przepisami i/lub zasadami dotyczącymi dobrych obyczajów i porządku publicznego i/lub postanowieniami niniejszego regulaminu i/lub stanowiące szkodę dla osób trzecich, poprzez przesłanie odpowiedniej wiadomości na adres: contact@nortene.pl

    

   NORTENE, Charte
   Nortene Między nami
   Produkty Nortene sprzedawane są w centrach ogrodniczych, hurtowniach i dużych marketach budowlanych. Możesz znaleźć naszych najbliższych dystrybutorów na mapie pod zdjęciami przedstawiającymi nasze produkty. Ze strony internetowej nie prowadzimy sprzedaży bezpośrednio, zatem nie wyświetlamy cen konsumenckich. Dla zespołu Nortene ważne jest Państwa zdania, odpowiemy jak najszybciej.
   «Dzięki Tobie Twój ogród ukaże całe swoje piękno»