Powrót do listy

Przygotowanie do wiosennych wysiewów

Chociaż wciąż jeszcze otacza nas zimno i można jeszcze spodziewać się śniegu, niektórzy już rozpoczynają wiosenne prace ogrodowe. Jest to idealny czas dla wysiewów pierwszych wiosennych nasion.

Gdzie i co wysiewać i jak osiągnąć sukces?

Wymagania ciepła są różne w zależności od poszczególnych roślin, czyli niektóre powinny być wysiewane w pomieszczeniach zamkniętych (w tacach, pojemnikach lub naczyniach), inne zaś w osłoniętych miejsca (inspektach lub namiotach foliowych) lub bezpośrednio do gruntu. Jakkolwiek byśmy sadzili czy to w pomieszczeniach zamkniętych czy otwartych powinniśmy wiedzieć, jakie wyposażenia należy wybrać dla poszczególnych roślin. Zapoznaj się z doświadczeniami naszego ogrodnika.

Wysiew nasion w cieple

Chociaż na zewnątrz jest jeszcze mróz, dobrym pomysłem jest wysianie pierwszych nasion już pod koniec zimy, aby jeszcze bardziej przyspieszyć zbiór plonów, zapewniając wszystkim nasionom odpowiednią ilość światła.

Nasiona pochodzące z klimatu tropikalnego szczególnie wymagają takiej troski. Zimowy wysiew nasion lepiej zacząć od wysiewu pomidorów, bakłażanów i begonii, zamiast czekać na ciepło i razem z nim na ciepłe powietrze. 

Nasiona w cieple wysiewamy w lekko ogrzewanych pomieszczeniach.

- sadzonki: stosuj dla takich jarzyn, które można wyrywać (kapusta i pory) lub można w miejscu hodować (czarna rzodkiew), wysiewamy nasiona do kompostu w odległości kilku centymetrów od siebie. Bakłażany i pomidory też można w ten sposób rozsadzać, w dodatku szeroka rozsada (odległość sadzonek w trójkątach) może odbyć się tylko z korzyścią dla tych roślin.

Jeżeli nie posiadasz szklarni lub ogrzewanej werandy, wówczas dla osiągnięcia odpowiedniej temperatury korzystaj z pojemników ogrzewanych (OGRZWANE POJEMNIKI) lub przewody grzewcze (OGRZEWANIE). 

-osobno stojące pojemniki: POJEMNIKI DO WZROSTU i POJEMNIKI Z PLASTYKU są idealne dla takich roślin, które możliwie jak najdłużej trzeba przetrzymywać w pomieszczeniach zamkniętych zanim wysadzimy je wraz ziemią do gruntu. Sadzimy do tylu pojemników, ile będziemy później potrzebować.

Co chciałbyś posadzić? Rośliny szybko rozwijające się i sadzone w małej ilości - które w dodatku posiadają duże nasiona – ciężko znoszą przesadzanie, jak na przykład bakłażan, ogórki, małe ogórki, kabaczki, arbuzy, pomidory (POJEMNIKI DO WZROSTU) 

Tik top: w pojemnikach siejemy trzy lub cztery większe nasiona– lub pięć-sześć mniejszych – i zatrzymujemy tylko najsilniejsze wzrosty. POJEMNIKI DO WZROSTU produkowane są z tworzywa rozkładającego się biologicznie (włókna drzewne) i mogą być wkładane bezpośrednio do gruntu.  

Miejsce geograficzne: te gatunki roślin w zachodnio-południowej Francji i w obszarach śródziemnomorskich są sadzone bezpośrednio do gruntu, po osiągnięciu odpowiedniej temperatury gruntu. 

-tace dla nasion: KWADRAT został wyspecjalizowany zdecydowanie dla większych ilości nasion lub większych grup roślin tego samego gatunku roślin. Jest odpowiedni szczególnie przy sadzeniu dużych ilości roślin, takich jak na przykład pomidory i kwiaty rabatowe (petunia, begonia, niecierpek).

Nasiona należy równomiernie rozłożyć na powierzchnię. Nasiona mieszamy z piaskiem, aby zapobiec zbyt gęstym wzrostom, a następnie przykrywamy cienką warstwą kompostu i zwilżamy w celu pobudzenia kiełkowania. Dobrym pomysłem jest przesadzenie roślin do pojemników dla wzmocnienia ich przed ostatecznym wysadzeniem do gruntu.

Tik top: nie wysiewaj zbyt dużo nasion do tacy, ponadto, jeśli chcesz wysiać do tacy różne gatunki roślin, wtedy powinieneś je oddzielić od siebie, na przykład kwiaty od jarzyn

 • Przygotowanie do wiosennych wysiewów

  Wysiew nasion do gruntu osłoniętego

  Niektóre gatunki roślin można już wcześniej wysiać (ćwikła, marchew, seler, kapusta, sałata, pietruszka, pestkowce, fasola, rzodkiewka, pomidory, itp.), jeżeli wybierzesz wcześniejsze gatunki i przygotujesz dla nich inspekty lub namiot foliowy. W ciągu dnia szkło lub folia gromadzi promienie słoneczne, podnosząc temperaturę w środku. Wszystko to wspomaga wzrost roślin i mniej więcej o dwa tygodnie przyspiesza rozwój jarzyn zimotrwałych. 

  -Sposób tradycyjny stosuje inspekty. Są to skrzynie (drewno, metal, lub cegła) z łatwymi do podnoszenia przeźroczystymi pokrywami (plastyk lub szkło) w celu wietrzenia i podlewania roślin. Skrzynia nie ma żadnej podstawy, stoi bezpośrednio na gruncie, nasiona wysiewamy do grubej warstwy kompostu lub na tace umieszczone w skrzyniach.

  Co można do nich wysiać? Sałatę, rzodkiewkę, pory, kalafior, i inne jarzyny zimotrwałe. Do inspektów można także wysiewać kwiaty i pomidory, ale tylko w dzień i przy dobrej pogodzie.

   Tik top: jeżeli istnieje zagrożenie przymrozków w nocy, wtedy warto osłonić inspekty warstwą słomy ryżowej

  - namioty zapewniają doskonałe warunki światła, ponadto osłaniają nasiona i młode rośliny przed mrozem. Chociaż nie stanowią absolutnej ochrony przed zimnem, dobrze służą w ochronie przed suszą i nadmierną wilgotnością.

  Są proste i łatwe do ustawienia na ziemi nad nasionami wysianymi do gruntu, jeżeli w ciągu dnia lub nocą mogłyby nadejść przymrozki. Dobrze wiedzieć, że taką pogodę z trudem znoszą jarzyny, które z powoli kiełkują. Ustawienie i likwidacja namiotu jest niezwykle prosta, ponadto wietrzenie roślin także nie sprawia kłopotów, ponieważ wystarczy tylko unieść folię z jednej strony – i w ten sposób tak można zapobiec procesom gnilnym i ewentualnym „uderzeniom gorąca” pojawiającym się ewentualnie w słoneczne dni lutego (KIT CLIMAFILM PRO).

  - w przypadku wysokich roślin, jak na przykład kukurydza – dla osłony używamy folii perforowanej (CLIMAIR FILM). W pierwszych tygodniach kiełkowania zachowuje się ona jak wylęgarnia, stanowi osłonę dla roślin przed mrozem, nasiona wcześnie strzelają w źdźbło i przebijając się przez folie mogą dalej rosnąć

  Tik top: ta metoda ma szerokie zastosowanie w ogrodnictwie uprawianym na rynek, ponieważ osłania nasiona, przyspiesza wzrost i umożliwia wcześniejszy zbiór plonów. Podczas użytkowania w celu przyspieszenia kiełkowania i wzrostu na grunt rozkładane jest okrycie z nietkanej wełny syntetycznej, bezpośrednio nad nasiona. Okrycie chroni także przed owadami i obfitymi opadami.

  Wystarczy tylko rozpocząć wysiew nasion a następnie przez krótki czas cierpliwie czekać, abyśmy mogli podziwiać nasz warzywniak w promieniach słońca.