Powrót do listy

Okrywanie gruntu

Obserwując funkcjonowanie przyrody można zauważyć, że ziemia zawsze coś kryje, gałęzie, opadłe liście lub pokrywają ją stale zielone odpady. Matka ziemia doskonale zdaje sobie sprawę z celu okrywania. Śledząc poniższą instrukcję my także możemy odpowiednio okryć nasze rabaty kwiatowe i przydomowe ogrody warzywne.

Okrywanie gruntu, ale odpowiednio...

Czyli nasze rabaty kwiatowe i przydomowe ogrody warzywne podobno potrzebują okrycia.

„Ale dlaczego?” może powstać w tobie słuszne pytanie. Dlatego, ponieważ okrycie gruntu tworzy taką osłonę ochronną, która chroni twoje rośliny i jednocześnie zapobiega ich zachwaszczeniu.

Które rośliny potrzebują okrycia gruntu?

- w ogrodach warzywnych jarzyny, drzewa owocowe, żywopłoty, rośliny rabatowe i nawet rośliny doniczkowe także potrzebują osłony – okrycie gruntu właściwie jest ważne dla wszystkich roślin wymagających dużo wilgoci – ostróżki, petunie, dalie, chryzantemy, truskawki, poziomki, pomidory, sałata, kabaczki, i tak dalej.

- w przypadku roślin niewymagających wilgoci (czosnek, cebule, szalotka) nie ma potrzeby założenia osłony; ponadto skalniaki i roślin zakrywające grunt, ponieważ te 

ostanie rosną zbyt blisko ziemi.

Zalety okrywania gruntu

– okrycie hamuje wzrost chwastów;

– zapobiega wysychaniu gruntu, dzięki czemu wymaga on mniejszego podlewania;

– nawozi grunt i poprawia jego jakość, ponieważ osłona (typ pochodzenia roślinnego) w trakcie rozkładu wytwarza humus, wzbogacając ziemię. Nie ma więcej potrzeby spulchnienia gruntu.

– okrycie gruntu nie dopuszcza do erozji pochodzącej z odpływu wody;

– zapewnia ochronę przed warunkami atmosferycznymi, tak przez wysokimi jak i niskimi temperaturami, wiatrem, silnymi opadami –  w ich konsekwencji tworzy się gęsta górna warstwa, pod którą wysycha grunt.

– ogrzewając grunt pobudza rośliny do wzrostu;

– redukuje szkodliwy wpływ środków chwastobójczych na środowisko, które z pewnością są bardzo drogie i zdecydowanie ograniczone;

– eliminuje kłopoty wynikające z ręcznego plewienia, które jest męczące tak dla początkujących ogrodników jak i doświadczonych;

– poprawia wizerunek ogrodu. Otóż wiele rodzajów okryć gruntowych spełnia podwójne zadanie przez to, że je nie tylko chroni, ale także zdobi (płyta falista, pucolany, wióra z drewna, itp.).

Pomysły pomyślnego okrywania gruntu

– przed okryciem grunt powinien być całkowicie pozbawiony chwastów, ponieważ w przeciwnym wypadku nie urzeczywistni się jego działanie zabijania chwastów i chwasty z pewności ponownie odrosną. Dzięki energii zainwestowanej przy odchwaszczeniu przed rozłożeniem okrycia przez dłuższy czas nie trzeba się martwić o chwasty.
– w przypadku naturalnych okryć należy stosować warstwę na około 7 cm, ponieważ tą grubością można osiągnąć odpowiednie zabezpieczenie gruntu. Zwróćmy uwagę, aby od czasu do czasu pogłębiać okrycia o dalsze centymetry, ponieważ pierwotna warstwa zamienia się w humus.

– zakrycia gruntu nigdy nie należy wykonywać przy silnym wietrze;

– nie zakładaj okrycia na zamarznięty grunt, ponieważ w tym przypadku ziemia dopiero po dłuższym czasie może rozmarznąć;

– podlewanie należy stosować tak przed jak i po założeniu osłony;

– jeżeli wizerunek założonej osłony nie spodoba ci się, wtedy po prostu nakryj go nastę0pną warstwą: na przykład drewniane wióra na osłonę naturalną lub pokruszoną płytą falistą

na tkaną włókninę.

Sezonowe okrywanie gruntu

– temperatura gruntu na wiosnę podnosi się wraz z temperaturą powietrza. W celu wyeliminowania rozwoju pasożytów w okresie rozwojowym należy usunąć okrycie gruntowe wokół drzew. Jeżeli nie przeszkadza pozostwienie osłony, wtedy należy przynajmniej przewietrzać grunt regularnym grabieniem. Nie zapominamy, że wiosna jest najbardziej odpowiednią porą roku do odnowy. 

– latem – w gorącym sezonie – rozsypujemy okrycie na wilgotny grunt. Podczas suszy przegrabiamy okrycie gruntu, aby woda opadowa mogła dostać się do gruntu.
– jesienią przegrabiamy grunt i okrywamy osłoną gruntową. Wiosną natomiast możesz się cieszyć z produktywnego i idelanego gruntu, uzyskanego w wyniku przegrabiania go od czasu do czasu. Inną zaletą okrywania gruntu jesienią jest to, że zapewnia ochronę przed mrozem dla roślin o miękkich łodygach.

Dla założenie okrycia gruntu najlepszą porą jest jesień. Zapewnia bylinom ochronę przed warunkami zimowymi, podczas gdy szanuje także cyrkulację przyrody. Organiczne okrycie gruntowe pochodzenia roślinnego w czasie zimy ulega rozkładowi i przenosząc do gruntu potrzebne odżywki.

INNE POMYSŁY:  W przypadku roślin ulegających spróchnieniu należy zapobiegać tworzenie się pleśni przez zapewnienie wietrzenia założeniem okrycia ze słomy lub paproci.

  • Okrywanie gruntu

    Jakie okrycie gruntu wybrać?

    Nasze ogrody wymagają różnych okryć. Należy dokładnie przemyśleć okrywanie ziemi, ponieważ chodzi nie tylko o dobre intencje, lecz także o właściwe postępowanie..

    Istnieje nieograniczony wybór okryć gruntowego:

    okrycie organiczne: składające się z materiałów pochodzenia roślinnego, o rozmaitej szybkości rozkładu.

    Skoszona trawa, opadłe liście, słoma, łuski kakaowe, itd. wszystkie one ulegają rozkładowi w ciągu kilku tygodni oraz mogą mieć zastosowane do wszystkich typów roślin.

    Odpady drewna, kora sosny, itp. potrzebują do rozkładu wiele lat oraz są odpowiednie dla takich bylin, jak drzewa, krzewy, żywopłoty i rabaty kwiatowe.

    Kreatywnym rozwiązaniem mogą być łuski orzechów włoskich, laskowych lub kakaowych stosowane, jako poprawa gruntu oraz w celu wytworzenia oryginalnej i naturalnej osłony gruntu zapewniającej także miejsce pewnym owadom.

    – okrycie gruntu pochodzenia mineralnego: Osłony pochodzenia mineralnego zalecane są dla roślin preferujących wysokie temperatury, takich jak skalniaki i trawniki. 

    Posiadają trzy niekwestionowane cechy; nie rozkładają się, dysponuje nieograniczoną żywotnością i ogrzewają grunt.

    Najbardziej rozpowszechnione okrycia gruntu to pucolan, płyta falista, żwir, kruszona płyta falista, kamyki, kruszone kamienie i skruszona dachówka.

    W celu uniknięcie wmieszania się do gruntu okrycie pochodzenia mineralnego zalecane jest rozłożenie folii osłonowej lub filcu, na przykład Nortene anti-herbas & Geotex. Ich ochrona przed promieniami UV jest słabsza niż tkanych osłon włókninowych. Po założeniu i zamocowaniu ogrodowymi metalowymi spinkami  Nortene Fixsol folie i filc dysponują dziesięcioletnią żywotnością.

    – Tkana włóknina okrycia gruntu – Nortene Agrosol: Ta włóknina zawierająca odporny materiał i strukturę  – często stosowana do okrycia gruntu wzdłuż dróg i rond – jest nieodłączna w rabatach kwiatowych i żywopłotach 

    W znacznym stopniu jest odporna na przechodzenie zwierząt, pracę kosiarek, nie ulega przedziurawieniu przy stąpaniu na nią, podczas gdy dzięki ochronie promieni  UV dysponuje żywotnością przekraczającą nawet pięć lat. Ta osłona jest do nabycia w kolorze zielonym, czarnym lub brązowym i łatwa do wykorzystania w architekturze krajobrazów, ponieważ nie zmienia formy. 

    Dysponuje najlepszą wartością przełożoną na metry kwadratowe. Włóknina powinna być przymocowana spinkami ogrodowymi w odległościach, co jeden metr. 

    – Okrycia gruntu zawierające naturalne włókna – Nortene- Cocotex & Paillibo 

    Ze względu na to, że okrycie gruntu jest częścią ochrony środowiska, dlatego do produkcji osłon stosowanych w przydomowych ogrodach lub rabatach kwiatowych powinny być używane naturalne surowce materiały. Osłony sporządzane z naturalnych włókien na przykład folie z włókna kokosowego, juty lub konopi – utrzymują wilgoć wokół drzew i warzyw.

    – Osłony gruntu z tworzyw sztucznych – Nortene Terrafilm & Terrafilm bio & Fresafilm: Często używane są w warzywniakach w celu zabezpieczenia bezpośredniego kontaktu warzyw z gruntem. W ten sposób jarzyny pozostaną czyste i nieuszkodzone.

    Błony filmowe z tworzywa sztucznego Terrafilm i Fresafilm są do nabycia tak w postaci mikroperforowanej jak i nieperforowanej.

    Ich założenie jest łatwe, zapobiegają one zachwaszczeniu i pobudzają wzrost plonów. Dysponujemy także odmianą rozkładającą się, jeżeli unikasz użycia tworzyw sztucznych w swoim ogrodzie. Osłona Terrafilm bio sporządzana jest z krochmalu ziemniaczanego i w pełnym stopniu ulega biologicznemu rozkładowi i kompostowaniu (Nortene- terrafilm bio).

    Te delikatne folie są idealne dla niskich jarzyn zielonych, takich jak sałata, bakłażany, kabaczki i arbuzy.

    Uzbrojony w taki arsenał pomysłów wiesz już wszystko o pomyślnym okrywaniu gruntu.