Okrywanie gruntu

   Obserwując funkcjonowanie przyrody można zauważyć, że ziemia zawsze coś kryje, gałęzie, opadłe liście lub pokrywają ją stale zielone odpady. Matka ziemia doskonale zdaje sobie sprawę z celu okrywania. Śledząc poniższą instrukcję my także możemy odpowiednio okryć nasze rabaty kwiatowe i przydomowe ogrody warzywne.

   Okrywanie gruntu, ale odpowiednio...

   Czyli nasze rabaty kwiatowe i przydomowe ogrody warzywne podobno potrzebują okrycia.

   „Ale dlaczego?” może powstać w tobie słuszne pytanie. Dlatego, ponieważ okrycie gruntu tworzy taką osłonę ochronną, która chroni twoje rośliny i jednocześnie zapobiega ich zachwaszczeniu.

   Które rośliny potrzebują okrycia gruntu?

   - w ogrodach warzywnych jarzyny, drzewa owocowe, żywopłoty, rośliny rabatowe i nawet rośliny doniczkowe także potrzebują osłony – okrycie gruntu właściwie jest ważne dla wszystkich roślin wymagających dużo wilgoci – ostróżki, petunie, dalie, chryzantemy, truskawki, poziomki, pomidory, sałata, kabaczki, i tak dalej.

   - w przypadku roślin niewymagających wilgoci (czosnek, cebule, szalotka) nie ma potrzeby założenia osłony; ponadto skalniaki i roślin zakrywające grunt, ponieważ te 

   ostanie rosną zbyt blisko ziemi.

   Zalety okrywania gruntu

   – okrycie hamuje wzrost chwastów;

   – zapobiega wysychaniu gruntu, dzięki czemu wymaga on mniejszego podlewania;

   – nawozi grunt i poprawia jego jakość, ponieważ osłona (typ pochodzenia roślinnego) w trakcie rozkładu wytwarza humus, wzbogacając ziemię. Nie ma więcej potrzeby spulchnienia gruntu.

   – okrycie gruntu nie dopuszcza do erozji pochodzącej z odpływu wody;

   – zapewnia ochronę przed warunkami atmosferycznymi, tak przez wysokimi jak i niskimi temperaturami, wiatrem, silnymi opadami –  w ich konsekwencji tworzy się gęsta górna warstwa, pod którą wysycha grunt.

   – ogrzewając grunt pobudza rośliny do wzrostu;

   – redukuje szkodliwy wpływ środków chwastobójczych na środowisko, które z pewnością są bardzo drogie i zdecydowanie ograniczone;

   – eliminuje kłopoty wynikające z ręcznego plewienia, które jest męczące tak dla początkujących ogrodników jak i doświadczonych;

   – poprawia wizerunek ogrodu. Otóż wiele rodzajów okryć gruntowych spełnia podwójne zadanie przez to, że je nie tylko chroni, ale także zdobi (płyta falista, pucolany, wióra z drewna, itp.).

   Pomysły pomyślnego okrywania gruntu

   – przed okryciem grunt powinien być całkowicie pozbawiony chwastów, ponieważ w przeciwnym wypadku nie urzeczywistni się jego działanie zabijania chwastów i chwasty z pewności ponownie odrosną. Dzięki energii zainwestowanej przy odchwaszczeniu przed rozłożeniem okrycia przez dłuższy czas nie trzeba się martwić o chwasty.
   – w przypadku naturalnych okryć należy stosować warstwę na około 7 cm, ponieważ tą grubością można osiągnąć odpowiednie zabezpieczenie gruntu. Zwróćmy uwagę, aby od czasu do czasu pogłębiać okrycia o dalsze centymetry, ponieważ pierwotna warstwa zamienia się w humus.

   – zakrycia gruntu nigdy nie należy wykonywać przy silnym wietrze;

   – nie zakładaj okrycia na zamarznięty grunt, ponieważ w tym przypadku ziemia dopiero po dłuższym czasie może rozmarznąć;

   – podlewanie należy stosować tak przed jak i po założeniu osłony;

   – jeżeli wizerunek założonej osłony nie spodoba ci się, wtedy po prostu nakryj go nastę0pną warstwą: na przykład drewniane wióra na osłonę naturalną lub pokruszoną płytą falistą

   na tkaną włókninę.

   Sezonowe okrywanie gruntu

   – temperatura gruntu na wiosnę podnosi się wraz z temperaturą powietrza. W celu wyeliminowania rozwoju pasożytów w okresie rozwojowym należy usunąć okrycie gruntowe wokół drzew. Jeżeli nie przeszkadza pozostwienie osłony, wtedy należy przynajmniej przewietrzać grunt regularnym grabieniem. Nie zapominamy, że wiosna jest najbardziej odpowiednią porą roku do odnowy. 

   – latem – w gorącym sezonie – rozsypujemy okrycie na wilgotny grunt. Podczas suszy przegrabiamy okrycie gruntu, aby woda opadowa mogła dostać się do gruntu.
   – jesienią przegrabiamy grunt i okrywamy osłoną gruntową. Wiosną natomiast możesz się cieszyć z produktywnego i idelanego gruntu, uzyskanego w wyniku przegrabiania go od czasu do czasu. Inną zaletą okrywania gruntu jesienią jest to, że zapewnia ochronę przed mrozem dla roślin o miękkich łodygach.

   Dla założenie okrycia gruntu najlepszą porą jest jesień. Zapewnia bylinom ochronę przed warunkami zimowymi, podczas gdy szanuje także cyrkulację przyrody. Organiczne okrycie gruntowe pochodzenia roślinnego w czasie zimy ulega rozkładowi i przenosząc do gruntu potrzebne odżywki.

   INNE POMYSŁY:  W przypadku roślin ulegających spróchnieniu należy zapobiegać tworzenie się pleśni przez zapewnienie wietrzenia założeniem okrycia ze słomy lub paproci.

   • Okrywanie gruntu

    Jakie okrycie gruntu wybrać?

    Nasze ogrody wymagają różnych okryć. Należy dokładnie przemyśleć okrywanie ziemi, ponieważ chodzi nie tylko o dobre intencje, lecz także o właściwe postępowanie..

    Istnieje nieograniczony wybór okryć gruntowego:

    okrycie organiczne: składające się z materiałów pochodzenia roślinnego, o rozmaitej szybkości rozkładu.

    Skoszona trawa, opadłe liście, słoma, łuski kakaowe, itd. wszystkie one ulegają rozkładowi w ciągu kilku tygodni oraz mogą mieć zastosowane do wszystkich typów roślin.

    Odpady drewna, kora sosny, itp. potrzebują do rozkładu wiele lat oraz są odpowiednie dla takich bylin, jak drzewa, krzewy, żywopłoty i rabaty kwiatowe.

    Kreatywnym rozwiązaniem mogą być łuski orzechów włoskich, laskowych lub kakaowych stosowane, jako poprawa gruntu oraz w celu wytworzenia oryginalnej i naturalnej osłony gruntu zapewniającej także miejsce pewnym owadom.

    – okrycie gruntu pochodzenia mineralnego: Osłony pochodzenia mineralnego zalecane są dla roślin preferujących wysokie temperatury, takich jak skalniaki i trawniki. 

    Posiadają trzy niekwestionowane cechy; nie rozkładają się, dysponuje nieograniczoną żywotnością i ogrzewają grunt.

    Najbardziej rozpowszechnione okrycia gruntu to pucolan, płyta falista, żwir, kruszona płyta falista, kamyki, kruszone kamienie i skruszona dachówka.

    W celu uniknięcie wmieszania się do gruntu okrycie pochodzenia mineralnego zalecane jest rozłożenie folii osłonowej lub filcu, na przykład Nortene anti-herbas & Geotex. Ich ochrona przed promieniami UV jest słabsza niż tkanych osłon włókninowych. Po założeniu i zamocowaniu ogrodowymi metalowymi spinkami  Nortene Fixsol folie i filc dysponują dziesięcioletnią żywotnością.

    – Tkana włóknina okrycia gruntu – Nortene Agrosol: Ta włóknina zawierająca odporny materiał i strukturę  – często stosowana do okrycia gruntu wzdłuż dróg i rond – jest nieodłączna w rabatach kwiatowych i żywopłotach 

    W znacznym stopniu jest odporna na przechodzenie zwierząt, pracę kosiarek, nie ulega przedziurawieniu przy stąpaniu na nią, podczas gdy dzięki ochronie promieni  UV dysponuje żywotnością przekraczającą nawet pięć lat. Ta osłona jest do nabycia w kolorze zielonym, czarnym lub brązowym i łatwa do wykorzystania w architekturze krajobrazów, ponieważ nie zmienia formy. 

    Dysponuje najlepszą wartością przełożoną na metry kwadratowe. Włóknina powinna być przymocowana spinkami ogrodowymi w odległościach, co jeden metr. 

    – Okrycia gruntu zawierające naturalne włókna – Nortene- Cocotex & Paillibo 

    Ze względu na to, że okrycie gruntu jest częścią ochrony środowiska, dlatego do produkcji osłon stosowanych w przydomowych ogrodach lub rabatach kwiatowych powinny być używane naturalne surowce materiały. Osłony sporządzane z naturalnych włókien na przykład folie z włókna kokosowego, juty lub konopi – utrzymują wilgoć wokół drzew i warzyw.

    – Osłony gruntu z tworzyw sztucznych – Nortene Terrafilm & Terrafilm bio & Fresafilm: Często używane są w warzywniakach w celu zabezpieczenia bezpośredniego kontaktu warzyw z gruntem. W ten sposób jarzyny pozostaną czyste i nieuszkodzone.

    Błony filmowe z tworzywa sztucznego Terrafilm i Fresafilm są do nabycia tak w postaci mikroperforowanej jak i nieperforowanej.

    Ich założenie jest łatwe, zapobiegają one zachwaszczeniu i pobudzają wzrost plonów. Dysponujemy także odmianą rozkładającą się, jeżeli unikasz użycia tworzyw sztucznych w swoim ogrodzie. Osłona Terrafilm bio sporządzana jest z krochmalu ziemniaczanego i w pełnym stopniu ulega biologicznemu rozkładowi i kompostowaniu (Nortene- terrafilm bio).

    Te delikatne folie są idealne dla niskich jarzyn zielonych, takich jak sałata, bakłażany, kabaczki i arbuzy.

    Uzbrojony w taki arsenał pomysłów wiesz już wszystko o pomyślnym okrywaniu gruntu.

   Nortene – ogród rozkwita
   Dawniej słuchaliśmy w ciszy, jak rosną rośliny ogrodowe, teraz oddajemy głos specjalistom od dekoracji ogrodowych.
   1961

   Założenie firmy oferującej produkty przeznaczone dla właścicieli ogrodów, balkonów, tarasów i pomieszczeń pełnych roślinności. Marka oferuje produkty przeznaczone do pielęgnacji roślin, wykorzystując swoje profesjonalne umiejętności oraz doskonałą znajomość tematyki dotyczącej amatorskiego ogrodnictwa.

   2021

   Ogrody pną się w górę i rozwijają się. Firma Nortene przedstawia swoją nową twarz w sieci, oferując mnóstwo praktycznych i innowacyjnych akcesoriów przeznaczonych do uprawy ogrodów warzywnych i ozdobnych. Firma jest w 100% ukierunkowana na klienta i bierze pod uwagę 100% wszystkich uwag. Wychodzimy poza utarte ścieżki, aby wszyscy miłośnicy ogrodów mogli nieustannie je upiększać oraz dzielić się z nami i z wszystkimi innymi pasjonatami ogrodnictwa swoimi doświadczeniami w zakresie pielęgnacji ogrodów oraz uprawy roślin ozdobnych.

   NORTENE oddaje głos ogrodnikom.

   Od prostej idei do silnej społeczności osób będących w 100% pasjonatami natury – teraz wystarczy tylko kliknąć.

   Gdzie można znaleźć produkty NORTENE
   • W hurtowniach oferujących produkty ogrodowe, sieciach sklepów detalicznych o małej lub większej powierzchni,
   • W supermarketach wyspecjalizowanych w produktach przeznaczonych do domu i ogrodu,
   • W sklepach samoobsługowych z produktami dla rolnictwa i ogrodnictwa.
   Skontaktuj się z nami

   INTERMAS POLSKA SP Z O.O.
   Ul. Lutomierska 46
   95-200 Pabianice
   Pologne
   telefon: +48 42 214 9819
   faks: +48 42 214 9819
   poczta: infopolska@intermasgroup.com

   Firma Nortene oddaje głos ogrodnikom

   Dzielenie się z grupą ogrodników z Nortene swoimi pomysłami, aby upiększyć zielone przestrzenie ogrodu czy też tarasu w blogu, robienie uwag na temat przesyłanych artykułów omawiających dzisiejsze sukcesy czy też odkrycia. W tym celu utwórz swoje konto Nortene w kilka klików, odłóż na chwilę rękawice ogrodowe i chwyć za pióro. Oddajemy głos ogrodowi i pozostajemy do Twoich usług.

   Już niedługo w ogrodzie zaczną wyłaniać się nowe rośliny, a list firmy Nortene starannie przygotowany przez ekipę serwisu Nortene.pl pozwoli Ci bycie na bieżąco w zakresie ogrodnictwa i nowych produktów.

   Moje konto
   Nie posiadam jeszcze konta w serwisie NORTENE
   REGISTRACJA
   Posiadam już konto w serwisie NORTENE
   Nie pamiętasz hasła?
   NORTENE, Informacje prawne

   Informacje prawne

   Witamy na Witrynie internetowej poświęconej marce NORTENE.
   Witryna jest dostępna pod następującym adresem URL: www.nortene.pl. Pod tym adresem zamieszczony został Regulamin Użytkowania zawierający wszystkie postanowienia i warunki dotyczące korzystania z Witryny. Prosimy o dokładne zapoznanie się z regulaminem, ponieważ korzystanie z Witryny oznacza, że użytkownik akceptuje niniejszy Regulamin Użytkowania bez żadnych zastrzeżeń.

   Nazwa firmy: INTERMAS NETS S.A.
   Siedziba główna: 
   Ronda Collsabadell, 11 (Polígono industrial Collsabadell) 
   08450 Llinars del Vallès (Barcelona) Hiszpania
   Telefon: +34 93 842 57 00
   Faks: +34 93 842 57 01
   E-mail: infointermasnets@intermasgroup.com

   Projekt i wykonanie witryny 
   Projekt, koncepcja graficzna, opracowanie informatyczne i hosting: 
   KOREDGE
   Rue du Bois de la Courbe – Zac de Valentin Nord 25048 BESANCON Cedex
   https://www.koredge.fr
   contact@koredge.fr

   Gromadzenie danych dotyczących użytkownika

   Nasza firma może pozyskiwać określone dane dotyczące użytkownika, w szczególności potrzebne do założenia konta na naszej witrynie (nazwisko, imię, adres e-mail, data urodzenia, miasto zamieszkania). Nasza firma może gromadzić i przetwarzać dane osobowe użytkownika w sposób bezpośredni lub pośredni, między innymi w następujących celach: 

   • - umożliwienie użytkownikowi brania udziału w grach, ankietach i konkursach;
   • - umożliwienie użytkownikowi wymiany informacji i prowadzenia rozmów z innymi członkami społeczności, poprzez Bloga;
   • - generowanie anonimowych zestawień statystycznych;
   • - zapewnienie spersonalizowanej nawigacji;
   • - oraz, ogólnie rzecz biorąc, zapewnienie użytkownikowi usług najwyższej jakości.

   Dane osobowe

   Każdy użytkownik dysponuje prawem dostępu, modyfikacji, korekty i usunięcia jego danych osobowych (zgodnie z postanowieniami francuskiej ustawy dotyczącej „Informatyki i Swobód Obywatelskich” z dnia 6 stycznia 1978 roku, z modyfikacjami wprowadzonymi ustawą z 6 sierpnia 2004 r.). Aby skorzystać z tego prawa, należy zalogować się pod adresem: https://www.nortene.pl i przejść na stronę „NORTENE, MIĘDZY NAMI”. Gromadzenie danych osobowych za pośrednictwem niniejszej Witryny stanowi przedmiot deklaracji złożonej francuskiej Krajowej Komisji ds. Informatyki i Swobód Obywatelskich (CNIL).

   Prawa autorskie dotyczące zdjęć

   Dostęp do Witryny oraz wykorzystywanie jej zawartości podlega określonym poniżej warunkom użytkowania. Łączenie się i nawigacja na Witrynie oznacza, że użytkownik akceptuje bez żadnych zastrzeżeń wszystkie poniższe warunki i postanowienia.

   Prawa własności intelektualnej

   Witryna jest wyłączną własnością firmy INTERMAS NETS S.A., która jako jedyna jest upoważniona do wykorzystywania dotyczących niniejszej Witryny praw własności intelektualnej, a w szczególności znaków towarowych, projektów i modeli, praw autorskich oraz dotyczących wizerunku, działając w tym zakresie jako ich właściciel bądź na podstawie cesji lub otrzymanej licencji na użytkowanie.
   Jakiekolwiek wykorzystywanie treści zamieszczonych na niniejszej Witrynie w całości lub w części, w szczególności poprzez ich pobieranie, kopiowanie, przekazywanie lub przedstawianie w jakimkolwiek innym zakresie niż do celów prywatnych bez charakteru handlowego, jest absolutnie zabronione.

   Linki hipertekstowe do innych witryn

   Tworzenie linków hipertekstowych prowadzących do Witryny jest dozwolone jedynie pod warunkiem wcześniejszego uzyskania pisemnej zgody firmy INTERMAS NETS S.A., która może następnie zostać wycofana bez jakiegokolwiek uzasadnienia. Firma INTERMAS NETS S.A. nie ponosi żadnej odpowiedzialności za zawartość jakichkolwiek innych witryn internetowych, do których mogą prowadzić linki zamieszczone na Witrynie.

   Treści przeznaczone do pobrania

   Poprzez pobranie lub użytkowanie Treści przeznaczonych do pobrania, które nasza firma udostępnia na swojej Witrynie, użytkownik zobowiązuje się do ich wykorzystywania wyłącznie w sposób zgodny z postanowieniami niniejszego Regulaminu Użytkowania. Jakiekolwiek kopiowanie, przedstawianie, modyfikowanie lub rozpowszechnianie Treści przeznaczonych do pobrania jest dozwolone wyłącznie pod warunkiem wcześniejszego uzyskania zgody naszej firmy. Wszystkie wnioski dotyczące wydania tego rodzaju zgody powinny być przesyłane do naszej firmy na adres contact@nortene.pl

   Pliki cookie

   Zgodnie z postanowieniami dyrektywy 2002/58/WE, witryna nortene.pl wykorzystuje pliki cookie w celach identyfikacji użytkowników. Pliki cookie są przechowywane w komputerze użytkownika przez okres pięciu (5) lat, chyba że zostaną przez niego usunięte. Użytkownik może zapobiec zapisywaniu plików cookie w jego komputerze, klikając przycisk „usuń pliki cookie” w opcjach internetowych/zakładka: prywatność, jednak użytkowanie Witryny może zostać w ten sposób ograniczone. Plik cookie nie umożliwia naszej firmie identyfikacji osobowej użytkownika. W ujęciu ogólnym, rejestruje on jedynie informacje dotyczące nawigacji użytkownika na naszej Witrynie (wyświetlane strony, data i godzina odwiedzin itd.), które mogą zostać wykorzystane podczas każdych następnych odwiedzin.

   Zakres odpowiedzialności firmy INTERMAS NETS S.A.

   Zgodnie z obowiązującymi przepisami, firma INTERMAS NETS S.A. nie ponosi żadnej odpowiedzialności w przypadku braku dokładności lub nieprawidłowości informacji zamieszczanych na Witrynie, pominięć, bądź też modyfikacji tychże informacji w wyniku włamania dokonanego przez nieuprawnione osoby trzecie, a także jakichkolwiek innych szkód spowodowanych działaniem nieuprawnionych osób trzecich za pośrednictwem Witryny lub też uniemożliwiających uzyskanie do niej dostępu.
   Użytkownik jest niniejszym informowany, że firma INTERMAS NETS S.A. może w dowolnej chwili przerwać dostęp do swojej Witryny z powodu prowadzenia prac konserwacyjnych, kwestii dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa lub jakichkolwiek innych uwarunkowań o charakterze technicznym.
   Produkty przedstawiane na Witrynie nie stanowią oferty sprzedaży, ale jedynie ogólną prezentację gamy asortymentowej, której dystrybucję prowadzimy w krajach, w których niniejsza Witryna jest dostępna.

   Obowiązujące prawo

   Niniejszy regulamin podlega przepisom prawa francuskiego. Wyłącznie sądy francuskie są uprawnione do rozstrzygania jakichkolwiek sporów, które mogłyby w bezpośredni lub pośredni sposób dotyczyć dostępu do niniejszej Witryny lub jej użytkowania.

   Warunki dostępu do bloga

   Nasza firma może utworzyć na swojej Witrynie specjalną przestrzeń umożliwiającą wymianę informacji pomiędzy użytkownikami („Blog”).

   Każda osoba fizyczna (w wieku co najmniej 18 lat lub posiadająca zgodę rodziców w przypadku osób niepełnoletnich) dysponująca prawidłowym adresem poczty elektronicznej (e-mail) może bezpłatnie i w sposób całkowicie nieograniczony zarejestrować się na blogu w celu korzystania z niego przez nieograniczony czas.

   Podczas rejestracji przeprowadzanej w sieci użytkownik zobowiązuje się do zamieszczania wyłącznie prawdziwych, dokładnych, aktualnych i kompletnych informacji dotyczących swojej osoby, wymienionych w formularzu rejestracyjnym. Użytkownik zobowiązuje się, że nie będzie podawał nieprawdziwych danych dotyczących swojej tożsamości w celu wprowadzenia kogokolwiek w błąd.

   Każdy użytkownik dysponuje nieograniczonym, bezpłatnym dostępem do Bloga. Niemniej jednak uściśla się, że wszelkie koszty dotyczące wyposażenia komputerowego, połączeń internetowych i komunikacji przy wykorzystaniu środków elektronicznych, niezbędne w celu dostępu do Bloga i korzystania z niego ponosi tylko i wyłącznie użytkownik.

   Poprzez korzystanie z Bloga użytkownik zobowiązuje się do przestrzegania wszystkich obowiązujących przepisów dotyczących dobrych obyczajów i porządku publicznego a także postanowień niniejszego Regulaminu Użytkowania Bloga oraz praw przysługujących innym osobom.

   Prosimy o zgłaszanie do naszej firmy jakichkolwiek zachowań, które mogą wydawać się niezgodne z obowiązującymi przepisami i/lub zasadami dotyczącymi dobrych obyczajów i porządku publicznego i/lub postanowieniami niniejszego regulaminu i/lub stanowiące szkodę dla osób trzecich, poprzez przesłanie odpowiedniej wiadomości na adres: contact@nortene.pl

    

   NORTENE, Charte
   Nortene Między nami
   Produkty Nortene sprzedawane są w centrach ogrodniczych, hurtowniach i dużych marketach budowlanych. Możesz znaleźć naszych najbliższych dystrybutorów na mapie pod zdjęciami przedstawiającymi nasze produkty. Ze strony internetowej nie prowadzimy sprzedaży bezpośrednio, zatem nie wyświetlamy cen konsumenckich. Dla zespołu Nortene ważne jest Państwa zdania, odpowiemy jak najszybciej.
   «Dzięki Tobie Twój ogród ukaże całe swoje piękno»