Powrót do listy

Opieka nad roślinami

Jak tylko wychylą się z ziemi nasze rośliny, natychmiast stają się potencjalnymi ofiarami owadów i innych szkodników. Dla zapewnienia udanych plonów i zdrowego wzrostu naszych roślin należy zainstalować ochronny system chroniący je przed szkodnikami, lecz przepuszczający wodę, powietrze i światło.

Zapora przeciwko szkodnikom

Jeśli chcielibyśmy zachować dobry stan naszych roślin, nie wolno tracić czasu jak tylko ich pierwsze pędy wychylą się z ziemi. W zależności od charakteru kłopotów istnieje szereg rozwiązań, czyli ostateczne rozwiązanie jest tylko kwestią wyboru.

Ochrona przed ptakami

- w celu uniknięcia szkód powodowanych przez ptaki w sadach rozkładamy siatkę ochronną, na przykład w typie Birdnet, Easynet lub Pronet. W ten sposób możemy uchronić czereśnie, truskawki i inne sadzonki przed żarłocznymi nieproszonymi gośćmi, między innym także przed jeżykami. 

- po nadejściu ciepła przed ptakami można chronić sałatę, fasolę i truskawki przy użyciu przeźroczystego namiotu. Namiot Birdnet w locie powstrzyma tych małych złodziei. Jest łatwy w użyciu, prawie niewidzialny, a dzięki strukturze szklanych włókien jest niezwykle odporny. Namiot produkowany jest z zamkiem, aby łatwo można było okrywać owoce.

- oprócz tego do odstraszania ptaków od drzew owocowych jak również warzywnika lub świeżo zasianego trawnika można używać holograficznej wstęgi Visual Repuls przymocowanej do gałęzi drzew lub pnia. 

Powstrzymanie inwazji owadów

- w przypadku organicznych ogrodów namiot Climabio może stanowić dobrą alternatywę w walce z owadami. Muchy nie będą więcej atakowały marchewki, a robaki nawet nie zbliżą się do porów. Pietruszka, kapusta i rzodkiewka także pozostaną nietknięte, ponieważ siatka o gęstej strukturze wszystko powstrzyma. Nawet ziemniaki mogą uniknąć perfidnej stonki, a siatka jest jednocześnie naturalnym sposobem do ochrony przez gąsienicami, nagimi ślimakami, ślimakami muszlowymi i muchami. 

- o połyśnicy marchwiance nawet nie wspomnieć. W okresie pomiędzy czerwcem i listopadem machinacje małych owadów osłabiających łodygi roślin i niszczących listowie z pewnością powstrzyma system siatki ochronnej Climabio Carotte, który został wyspecjalizowany właśnie dla ochrony przed atakiem tego rodzaju szkodników. Dobrym pomysłem posadzenia porów, czosnku, cebuli, szalotki lub szczypiorku obok marchewki, ponieważ te rośliny także mogą powstrzymać połyśnicę.

- innym skutecznym sposobem ochrony zasianych gruntów przed ptakami i owadami jest Protect Tunnel. Jest to system ochronny nie wymagający montażu, który wraz z galwanizowanymi usztywniaczami jest doskonałym systemem ochronnym składanym w rozmiarach według potrzeb. Ramę wraz ze środkową warstwą siatki wbijamy do ziemi, zamykając drogę wszystkim owadom, a jednocześnie przepuszczając wodę, powietrze i światło. 

- robaki niszczą plony jabłek i gruszek, dlatego te owoce powinny mieć swoje siatki ochronne. Istnieje wiele sposobów ochrony przed robakami, wobec których tak sadownicy jak i konsumenci wykazują ostrożność: Rozwiązanie może stanowić siatka Protect fruit, która może zastąpić środki owadobójcze és w 100% może być wielokrotnie używana; innym sposobem jest użycie worków Fruitsac.

Drugi sposób to worki, które okręcamy wokół gałęzi rodzących owoce – jest to zadaniem nie tylko męczące, ale wymagające także cierpliwości i staranności. W celu uzyskania koloru owoców na miesiąc przed zbiorami zdejmujemy okrycie chroniące winogrono i gruszki.

 • Opieka nad roślinami

  Odstraszanie gryzoni i innych zwierząt

  - w celu ochrony pni drzew i krzewów przed gryzoniami i innymi zwierzętami skutecznym rozwiązaniem na dłuższą metę może być ochronny rękaw Treex. Kształt tej siatki ochronnej umożliwia łatwe założenie tuż po zasadzeniu, ponadto pozostaje wokół pnia w trakcie wzrostu drzewa bez hamowania tego procesu.

  Trening jarzyn pnących

  Jeżeli niektóre pnącza rozwijają się bezładnie, dlatego warto ukierunkować je do wzrostu w górę przy pomocy siatki. Trellingnet szybko nada dumną postawę pnącym się jarzynom. Ta siatka o kwadratowej strukturze pobudza rośliny do harmonijnego wzrostu i jest podporą dla fasoli, ogórków i pnących kwiatów.

  Łatwe zbiory

  Po takiej troskliwej opiece roślin nadejdzie także pora zbiorów. W czasie zbiorów oliwek, jabłek, gruszek i kasztanów może ci przyjść do głowy, że czeka cię męczące zadanie. Przy użyciu Captaneta to wszystko w dużej mierze można uczynić łatwiejszym, szybszym i skuteczniejszym. Tę niezwykle lekką siatkę z łatwością można przenosić pomiędzy drzewami, zwijać w ciągu kilku sekund, a zebrane owoce trzymają się w środku. Ta metoda pozwala, aby siatka wykonała pracę za ciebie.

  Jeśli masz warzywnik po prostu nie masz czasu obserwować wzrostu jarzyn. Opieka i troska, które trzeba poświęcić warzywnikowi zabierają sporą ilość czasu. Natomiast z nadejściem ładnej pogody wobec widoku kwitnących kwiatów oraz smaku wyhodowanych jarzyn i owoców nagle znika zmęczenie, które spowodowane jest energią zainwestowaną w uprawę.