Powrót do listy

Sadzenie roślin pnących do kwietników lub na trawnikach w postaci pionowych konstrukcji ogrodowych

Przenieśmy do ogrodu wysokość, przestrzeń i wnętrze naszego domu. Sprawdźmy, w jaki sposób można posadzić w ogrodzie bujnie pnące się rośliny i w jaki sposób możemy podziwiać opadającą kaskadę pachnących kolorowych kwiatów.

Odbij się od placów poziomych

Zacznij myśleć pionowo! Ze względu na to, że ogrody są coraz mniejsze, pojawiają się coraz większe wymagania w kierunku roślin pnących się w górę. Przy maksymalnym listowiu wymagają one niewielki obszar gruntu. 

Staraj się osiągnąć jak najwięcej z roślin pnących

Jeżeli dysponujesz odpowiednim miejscem, zbuduj słupy roślinne w odległości pięciu metrów od siebie. Pionowe konstrukcje drzew wyhodowanych z wiciokrzewu, klematisu lub róży zwracają na siebie uwagę wspaniałym widokiem. Podporę stanowią obeliski z wikliny, bambusa lub metalu, które pomagają w uzyskaniu bogatego ukwiecenia.

Pomysły sadzenia

Większość pnących roślin jest niewymagająca i dobrze rozwija się na gruncie dobrze odprowadzającym wodę.

Do zasadzenia wykopujemy otwór niewiele większy od korzenia. Następnie wsypujemy na dno warstwę żwiru przepuszczającego wodę, a następnie zakrywamy go kompostem i mieszanką torfu. Podczas umieszczania rośliny w otworze nie zapomnijmy o przechyleniu jej w kierunku podpory wkładanej później a jeszcze przed przysypaniem jej wokół ziemią na mniej więcej kilka centymetrów obficie podlewamy wodą. 

Młode pędy roślin przymocowujemy do obeliska, które w trakcie rozrostu będą go zakrywały. Według innego rozwiązania roślinę sadzimy bezpośredni w środek otworu, pomiędzy cztery nogi obeliska. Podpory z wikliny zachowujemy dla bylin, ponieważ jego surowiec ma ograniczoną żywotność.

  • Sadzenie roślin pnących do kwietników lub na trawnikach w postaci pionowych konstrukcji ogrodowych

    Jak widać łatwo jest ozdabiać rabaty kwiatowe i w prosty sposób można stworzyć także elementy ogrodowe stojące osobno

    Wybrany gatunek roślin określa warunki optymalne do ich rozwoju:

    • cień dla bursztynu,
    • półcień dla klematisa, wiciokrzewów i pnącej hortensji,
    • nasłonecznienie dla akacji fioletowej, jaśminów, czeremchy i begonii.

    Gatunki do nabycia w doniczkach można wysadzać przez cały rok z wyjątkiem okresu mroźnego. Najlepszą porą jest jesień, ponieważ wtedy gwarantowane są szanse odnowy.

    Twoje pnące rośliny będą się ze sobą splatały, tworząc wyjątkowe efekty, elegancję i energię w architekturze zielonych krajobrazów.