Powrót do listy

Narzędzia do prac ogrodowych: termometr i wodomierz

Pomimo tego, że szklarnie są nieocenione dla ogrodników, niezbędna jest także wiedza, w jaki sposób należy regulować inne czynniki w celu rozkwitu roślin. Jednym takim czynnikiem jest zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura? Dla zdrowego wzrostu roślin należy stworzyć optymalne warunki środowiska. Innym czynnikiem jest woda, której zbyt mała ilość lub jej nadmiar są niezwykle szkodliwe. Z tych wszystkich powodów naszym niezbędnym narzędziem jest termometr i wodomierz.

Odpowiednia temperatura dla roślin

W czasie wody zimowej, kiedy rośliny z trudem znoszą temperaturę niższą od zera stopni, dobrą ochroną przed mrozami może okazać się szklarnia. W zależności od wykorzystanych materiałów trudno jest zatrzymać zimno na zewnątrz a utrzymać ciepło w środku.

Optymalna temperatura niezbędna dla fotosyntezy zależy także od pochodzenia roślin

- w przypadku roślin tropikalnych maksymalna temperatura mieści się w granicach 15°C i 25°C

Poziom odporności na mróz i ciepło także zależy od pochodzenia roślin 

- w przypadku roślin pochodzących ze strefy umiarkowanej dolna granica mieści się pomiędzy -2°C i 0°C, a górna granica pomiędzy 40°C i 50°C.

- w przypadku roślin tropikalnych maksymalna temperatura mieści się w granicach +5°C i 7°C, a górna granica pomiędzy 50°C i 60°C.

Bardzo ważny jest dokładny pomiar temperatur w środowisku bezpośrednim dla roślin. Wybierz termometr wykazujący temperaturę minimalną i maksymalną dla jeszcze lepszej ochrony roślin. Seria termometrów Celsus oferuje szeroki wybór rozmaitych modeli. Dla uniknięcia wadliwych pomiarów umieszczamy termometr w miejscu osłoniętym od przeciągów i źródła ciepła.

 • Narzędzia do prac ogrodowych: termometr i wodomierz

  Dokładne pomiary opadów

  Jest rzeczą jednoznaczną, że woda odgrywa zasadniczą rolę w ogrodzie, a czy dałeś dzisiaj odpowiednią ilość wody swoim roślinom? To pytania stawiane od czasu do czasu przez ogrodników można rozwiązać w taki sposób, że umieszczamy w ogrodzie mierniki opadów.

  W serii mierników Pluvio można wybrać odpowiednią metodę pomiarów: są mierniki stojące na ziemi i zawieszane wysoko na metalowych stojakach, które kombinowane z oświetleniem LED mogą stać się praktycznym i ozdobnym elementem ogrodu.   

  Miernik umieszczamy w otwartej przestrzeni i jeśli jest to możliwe wartości należy odczytywać codziennie. Po dokonaniu pomiaru wypłukujemy zbiornik wodny, usuwamy opadłe liście i inne zanieczyszczenia w celu uzyskania dokładnych danych podczas kolejnych pomiarów. W celu uniknięcia ewentualnego zaparowania umieszczamy mierniki w miarę możliwości w miejscu zacienionym i osłoniętym od wiatru.

  Przykłady zapotrzebowania wody dla niektórych gatunków roślin:

  -warzywa/niskie zapotrzebowanie na wodę: ziemniaki, szparagi, czosnek, cebula, karczochy, marchew;

  - warzywa/wysokie zapotrzebowanie na wodę: sałata, pomidory, kapusta, wszystkie rośliny pnące lub wysoko wydajne, jak na przykład arbuzy, ogórki, fasola i ogórki do konserwowania;

  - rośliny ozdobne/niskie zapotrzebowanie na wodę: rozmaryn, lawenda, bukszpan, rozchodnik, tamarysek;

  - rośliny ozdobne/wysokie zapotrzebowanie na wodę: wierzba, jesion, brzoza, olcha.

  Obserwujemy ogród dla ustalenia, kiedy i gdzie dochodzą promienie słoneczne. Które miejsca są zacienione lub właśnie słoneczne, oraz gdzie pada cień? Poznając dokładnie subtelne różnice warunków klimatycznych panujących w ogrodzie możemy wybrać rośliny najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu. Ta wiedza jest niezbędna po to, abyśmy wiedzieli co, kiedy i gdzie można posadzić, kiedy podlewać oraz kiedy osłaniać. 

  Obserwujmy wzrost przyrody. Otóż może nam ona wskazać, w jaki sposób możemy pobudzać wzrost naszych roślin.