Powrót do listy

Warzywnik na balkonie

Przyroda gdziekolwiek może wyczarować dla siebie dom, dlaczego właśnie miałaby tego nie uczynić na twoim balkonie? Lubisz wielkomiejskie życie, lecz tęsknisz za ładowaniem łopatą kompostu? Więc najwyższy czas, aby zainwestować w kilka kontenerów lub skrzyń do uprawy warzyw. Po upływie kilku tygodni tylko otworzysz drzwi i już możesz zbierać pomidory, drobne ogórki i zioła.

Kontenery do uprawy warzyw

Kontenery do uprawy warzyw są idealne do hodowli ziół oraz jarzyn w małym miejscu, ponadto są źródłem pożytecznych i miłych prac ogródkowych. Z ogromnej ilości oferowanych kontenerów – wykonanych i dostępnych przez cały rok z wikliny, odpornych pędów leszczyny, bambusa lub kolorowych dekoracyjnych metali – musisz tylko wybrać ten, który będzie najbardziej odpowiedni dla ciebie. Kontenery do uprawy jarzyn umożliwiają uprawę coraz to innych warzyw z roku na rok. A z pewnością nikt nie zakwestionuje faktu, iż domowe zbiory są najlepsze.

Co uprawiać?

Najczęściej uprawiane są warzywa i zioła posadzone wiosną i zbierane od czerwca. Twoje kontenery warzywniaki mogą być zatopione w burzy kwiatów, a następnie rodzić rozmaite i dorodne owoce i jarzyny. Ogrodnicze domy towarowe oferują bogaty wybór sadzonek i nasion. 

Kilka pomysłów i rad na początek

Dno kontenera wykładamy geowłókniną dobrze trzymającą ziemię i jednocześnie przepuszczającą wodę. W miarę możliwości oszczędźmy balkon mieszkającego pod nami sąsiada przed kapiącą się wodą. Kontener warzywnik wypełniamy specjalnym kompostem  warzywnym z zawartością specjalnych odżywek.  

A teraz, co możemy uprawiać w kontenerach warzywnikach?

- kabaczki, pomidory, bakłażany i ogórki mogą być uprawiane w takich kontenerach, jeżeli są one głębokie przynajmniej na 30-40 cm.
- skoncentruj się na kabaczkach. To warzywo posiada taką zaletę, że nie można jej źle uprawiać, czyli jest idealne dla początkujących ogrodników. Możesz odkryć cały arsenał ich kolorów i form, oraz ładnych kwiatów.
Ogrodnicze domy towarowe oferują młode sadzonki dla ogrodników preferujących uzyskanie szybkich plonów. Doniczki ustawiamy w naczyniu wypełnionym wodą na 5-10 centymetrów i pozostawiamy do nasiąknięcia kilka minut przed zasadzeniem. Czy wiedziałeś o tym, że panierowane kwiaty kabaczka mogą być doskonałym przystawką? Gorąco polecamy, do wypróbowania!
- takie zioła, jak tymianek, bazylia, szczypiorek lub nawet sałata i rzodkiewka są zdatne do uprawy w kontenerach o głębokości 20 cm.
- pośród jarzyn uprawianych na balkonach przewodzą pomidory koktajlowe, dzięki bogatym plonom i ekonomicznej uprawie.
W marcu-kwietniu sadzimy sadzonki w taki sposób, aby wokół każdej rośliny pozostało miejsce na około 45 cm. Stawiamy je w słonecznym miejscu i nie zapominamy także o wstawieniu tyczek pobudzających wzrost. Po nastaniu zimy dobrym pomysłem może być okrycie roślin zimową osłoną nietkaną i osłona przez mrozem. W ten sposób wspaniałe żółte kwiaty mogą zakwitnąć jeszcze przed zbiorem owoców.

W celu zapobiegania chorobom ogrodowym  należy rozważyć posadzenie takich roślin, jak lawenda, mięta, niezapominajki (myosotis) lub nasturcja. Dobrze wiedzieć, że niektóre gatunki zapewniają sobie wzajemnie naturalną ochronę, jak na przykład w przypadku takich par jak pomidory i bazylia, papryka i pietruszka oraz koper i ogórki.

  • Warzywnik na balkonie

    Jarzyny powinny być wybrane pod względem stopnia nasłonecznienia balkonu lub tarasu

    W przypadku małego nasłonecznienia, czyli przy dziennym nasłonecznieniu przez 4-6 godzin:

    - sałata (zwracamy uwagę na ślimaki): sadzimy różne gatunki w celu urozmaicenia.
    - czosnek, cebula, szalotka.
    - rzodkiewki: podlewamy obficie, ziarna siejemy w odległości 2-3 cm w celu osiągnięcia bogatych zbiorów na głębokość 2 cm. Po upływie kilku tygodni otrzymasz plony w znacznych ilościach.

    W przypadku dużego nasłonecznienia (położenie południowo-zachodnie), czyli dziennie przy 6 godzinnym nasłonecznieniu:
    - papryka, papryka chili, pomidory: przywiązać do tyczek i podlewać umiarkowanie.
    - bakłażany: przywiązać do tyczek i podlewać umiarkowanie.
    - bazylia: podlewać umiarkowanie.
    - ogórki: przywiązać do tyczek i podlewać umiarkowanie, z wyjątkiem listowia, ponieważ ono musi pozostać suche.